Α.Ε. Σερρών: Δίκαιη ήττα – Καλή παρουσία

Πρωτάθλημα Ανδρών Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.
Δίκαιη ήττα – Καλή παρουσία
Ορφέας Ν. Σκοπού - Α.Ε. Σερρών: 68-61

Την ήττα με σκορ 68-61, από τον Ορφέα Ν. Σκοπού, γνώρισε η νεανική ομάδα της ΑΕΣ, στον εκτός έδρας αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή, στο Κλειστό του Ν. Σκοπού, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες υπήρξε συναρπαστικό και προσέλκυσε τα βλέμματα των Σερραίων φιλάθλων. Οι «γαλάζιοι» ήταν πολύ καλοί για 30’ λεπτά διεκδικώντας τη νίκη! Ένα «ξέσπασμα» όμως των γηπεδούχων, στην 4η και πιο κρίσιμη περίοδο, στάθηκε καθοριστικό για την τελική έκβαση του παιχνιδιού.
      Ειδικότερα, η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 14-19 στην 1η περίοδο και 29-31 στο ημίχρονο. Το 3ο δεκάλεπτο έκρυβε αρκετές συγκινήσεις με τις ομάδες να προσφέρουν αρκετό θέαμα και την ομάδα του Ορφέα να προσπερνά με «βραχεία κεφαλή» 48-47, προμηνύοντας «χιτσκοκικό» φινάλε. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0, το οποίο ήταν αρκετό για να τους δώσει τη νίκη, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των νεαρών «γαλάζιων» αθλητών και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 68-61.
Διαιτητές: Τσακιρίδης – Νέδογλου Αρ.
Δεκάλεπτα: 14-19, 29-31, 48-47, 68-61
Ορφέας (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης 8(2), Παπαστεργίου 8(1), Δροσινός 4, Επαμεινώνδας 5, Δάγκουλας 2, Θεοδωρόπουλος 7(1), Λουλούδης 17(3), Καλαντίδης 6, Γιοβάνης 6, Κοτόπουλος 5, Κούρος
ΑΕΣ (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 4, Δημάδης 11, Δούκας Β. 15(1), Ποργιόπουλος, Καντάς, Νικολαΐδης 12, Κοβανίδης 2, Δούκας Δ. 13, Γούνας 2, Ζαρίμπας 2.