Monday, January 6, 2020

Πανσερραϊκός Κρι Κρι : Ποδαρικό με «διπλό»!

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ’ ΕΘΝΙΚΗΣ
Ασπίδα Ξάνθης - Πανσερραϊκός Κρι Κρι: 56-61

Ο Πανσερραϊκός Κρι Κρι ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις τη νέα χρονιά πετυχαίνοντας μια σπουδαία βαθμολογικά και ψυχολογικά νίκη μέσα στην Ξάνθη, κερδίζοντας τη σκληροτράχηλη και ισόβαθμη μέχρι πρότινος Ασπίδα στην έδρα της με 5 πόντους διαφορά.

Η ομάδα του Ραδή Θεοδωρίδη που διατήρησε υψηλούς αγωνιστικούς ρυθμούς μέσα στην περίοδο των Εορτών δίνοντας 3 εκτός έδρας φιλικούς αγώνες  με ισχυρούς αντιπάλους, μπήκε στο γήπεδο συγκεντρωμένη και αποφασισμένη για τη νίκη. Έτσι, με ισχυρή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση που οδηγούσαν οι Θολιώτης και  Ντίνος προηγήθηκε με σκορ 6-12 στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης και 12-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η απόσυρση του Συμεωνίδη στον πάγκο λόγω των 2 φάουλ που χρεώθηκε νωρίς αποσυντόνισε επιθετικά την ομάδα, η οποία έκανε 7 λεπτά να πετύχει καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 να την πλησιάσουν στο καλάθι (19-20 στο 17’). Η επανείσοδος του Σερραίου σέντερ στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα και τα «λιοντάρια» με ένα ξέσπασμα ολοκλήρωσαν το ημίχρονο προηγούμενα με διαφορά ασφαλείας (24-31). Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι «βομβάρδισαν» με τρίποντα τον Πανσερραϊκό, και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους από τη γραμμή των βολών (3-8 τα φάουλ υπέρ τους) πέτυχαν 21(!) πόντους στην τρίτη περίοδο επαναφέροντας τη διαφορά και πάλι στο καλάθι (45-47). Ωστόσο, τα «λιοντάρια» αντιστάθηκαν παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τον πάγκο με τους Χατζηανδρέου και Χορτομάρη να είναι θετικότατοι κοντά στο καλάθι και στην περιφέρεια, αντίστοιχα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπως αναμενόταν, ο αγώνας εξελίχθηκε ως ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι παίκτες της Ασπίδας, ερχόμενοι με φόρα από την προηγούμενη περίοδο, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (49-47 και 51-49 στο 32’). Οι «κόκκινοι» όμως δεν πανικοβλήθηκαν με ωραίους επιθετικούς συνδυασμούς χτύπησαν μέσα στη ρακέτα των αντιπάλων και ξαναπήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση (51-54 στο 35’).  Με ένα «μεγάλο τρίποντο» του Δημητρακά 2 λεπτά πριν τη λήξη η διαφορά άνοιξε στους 6 πόντους (53-59), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως με τον ίδιο τρόπο (56-59) 1 λεπτό και 40’’ πριν το τελικό σφύριγμα των διαιτητών. Ακολούθησαν άστοχες εκατέρωθεν επιθέσεις με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει σταθερό έως και τα τελευταία 12’’ του αγώνα. Τότε την μπάλα πήρε στα χέρια του ο αρχηγός Παντελής Γεωργιανός, ο οποίος κέρδισε φάουλ και, παρότι ήταν απολύτως άστοχος μέχρι εκείνη τη στιγμή, πέτυχε με ψυχραιμία 2/2 βολές από τη γραμμή της φιλανθρωπίας «σφραγίζοντας» με τον τρόπο αυτό το ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του!

Ο προπονητής του Πανσερραϊκού Κρι Κρι, κ. Ραδής Θεοδωρίδης δήλωσε μετά το πέρας της αναμέτρησης: «Μετά από μια μεστή εμφάνιση η ομάδα μας έφτασε στη νίκη μέσα στην Ξάνθη. Οι παίκτες μου έπαιξαν με πάθος, διάθεση και συγκέντρωση, όντας αποφασισμένοι για τη νίκη και γνωρίζοντας ότι έπαιζαν ‘με την πλάτη στον τοίχο’. Όλοι ανεξαιρέτως έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, αποδεικνύοντας ότι οι κόποι των προπονήσεων των Χριστουγέννων, δεν πήγαν χαμένοι. Ο Δημητρακάς μετά από τον τραυματισμό του σημείωσε μια εξαιρετική επανεμφάνιση, και σε αυτή τον ακολούθησαν οι Θολιώτης που έκανε σχεδόν τα πάντα μέσα στο γήπεδο τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, οι Χατζηανδρέου, Συμεωνίδης και Χορτομάρης καθώς και ο Ντίνος ο οποίος υπήρξε εξαιρετικός στην άμυνα. Η συνέχεια είναι δύσκολη, αλλά το σημαντικό είναι .ότι υπάρχει διάθεση για δουλειά.»

Διαιτητές: Σαρακενίδης - Βασιλόπουλος

Δεκάλεπτα: 12-20, 12-11, 21-16, 11-14

Ασπίδα Ξάνθης (Στεφανίδης - Καζαρτζίδης): Παυλάκης, Παπαδάκης 6, Δώδος 14, Μπόζης 2, Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 16, Μανδαλάκης 10 (2), Κάλφας, Καλαμπάκας 9(3).
Πανσερραϊκός Κρι Κρι (Θεοδωρίδης): Συμεωνίδης 7, Γεωργιανός Ν., Γεωργιανός Π. 2, Τράκας 4, Δημητρακάς 10(1), Ντίνος 4(1), Χατζηανδρέου 6, Θολιώτης 17(2), Κάτος 5, Χορτομάρης 6(2).

Παραλειπόμενα από την αναμέτρηση:
  • Για άλλη μια αναμέτρηση από την αρχή της περιόδου τα «λιοντάρια» είχαν τραυματία παίκτη, αυτή τη φορά τον Γρίψιο, που το ιατρικό επιτελείο της ομάδας προβλέπει ότι θα επιστρέψει στο παρκέ την μεθεπόμενη αγωνιστική. Από την άλλη όμως, ο Δημητρακάς, παρότι επέστρεψε μετά από 2 ολόκληρους μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού, προσέφερε πολύτιμες λύσεις στην ομάδα.
  • Γνωρίζοντας ότι η επίθεση της Ξανθιώτικης ομάδας είχε στους προηγούμενους αγώνες του πρωταθλήματος περισσότερους από 70 πόντους μ.ο., ο προπονητής της Σερραϊκής ομάδας κ. Θεοδωρίδης πίστευε ακράδαντα πως εάν οι παίκτες του την περιορίσουν κάτω από τους 60 θα κερδίσουν τον αγώνα, γεγονός που κατάφεραν και τους δικαίωσε όλους.
  • Ο Σερραίος καλαθοσφαιριστής της Ασπίδας Νίκος Δώδος παραλίγο να κάνει τη ζημιά στον Πανσερραϊκό με την εμπειρία και τους 14 πόντους που πέτυχε στον αγώνα. Ωστόσο, χαιρετήθηκε εγκάρδια από την αποστολή της ομάδας, διότι αναγνωρίζεται από όλους όχι μόνο η αγωνιστική αξία, αλλά και το ήθος του.
  • Η διοίκηση του Πανσερραϊκού Κρι Κρι εκφράζει δημόσια τα συγχαρητήρια της για την αμερόληπτη διαιτησία των κ.κ. Σαρακενίδη και  Βασιλόπουλου.
  • Η επόμενη αναμέτρηση για τους «κόκκινους» θα λάβει χώρα εντός έδρας την Κυριακή 12 Ιανουαρίου και ώρα 18:00 στο κλειστό της Κοιλάδας απέναντι στον Ζέφυρο από την Περαία Θεσσαλονίκης.
          Τον πρώτο αγώνα της χρονιάς προσέφεραν στο κοινό οι «gold» χορηγοί της ομάδας «ΚΕΑ ΑΕ» Υδραυλικά – Ηλεκτρολογικά – Ενεργειακές Λύσεις και Terra Parking, οι χορηγοί «Σεμελίδης Σάββας & ΣΙΑ ΟΕ» Κατασκευές Επίπλου, «Σίσσυ» Ξηροί Καρποί από το 1959 και «ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ» Κρεοπωλείο, καθώς και οι υποστηρικτές «Studio Fotoγραφίας» (Χριστίνα Παπαφράγκου-Μαντζαρίδη) και «ΙΜΑΜ» μαγειρείο.